Bugüne Kadar Çekilmiş 20 Tarihsel İlk Fotoğraflar

yayınlanan: Uncategorized | 2

Bugüne Kadar Çekilmiş İlk Fotoğraf Ve 20 Tarihsel İlk Fotoğraf

Fotoğrafın tarihi nispeten kısa bir süre öncesine dayanıyor, sadece 200 yıl. Ancak ilk fotoğrafın çekilmesinden bu yana fotoğraf sanatı çok yol kat etti ve sanat formu bugün bile değişmeye devam ediyor. İşte fotoğrafçılığa bakışın ilk fotoğrafları.

1. İlk çekilen fotoğraf – 1826

Tarihin ilk fotoğrafı Joseph Nicéphore Niépce (1765-1833) adında bir mucit , 1826’da, Fransa’nın Saint-Loup-de-Varennes kentindeki evinin “Le Gras” dışındaki manzarasını gösteren ilk fotoğrafını çekti.

İlk çekilen fotoğraf

2 . İlk İnsan Fotoğrafı – 1838

1838’de Louis Daguerre (1787-1851) , Paris’te bu görüntüyü çekti ve fotoğraftaki ilk kişiyi istemeden kaydetti. Kalabalık bir sokağın fotoğrafı olmakla birlikte çekim süresi 10 dakikadan fazla olduğundan, trafiğin akışı fotoğrafta görünmek için fazla hızlı kalmıştır. Tek istisna Sol altta ayakkabılarının parlamasını sağlayan adam ve ayakkabı boyacısıdır.

Bir kişinin ilk fotoğrafı

3. İlk otoportre – 1939

Bilinen ilk Otoportre. Amerikan Fotoğraf öncüsü Robert Cornelius (1809–1893) Ekim 1830’da aile dükkanı önünde çektiği kendi fotoğrafı. Gümüş levha üzerine (eski fotoğraf tekniği) üretilen fotoğrafta, merkezi konumlanmış figür, çaprazlanmış eller ve dağınık saçlar dikkat çekmektedir.

İlk otoportre

4. Ayın ilk fotoğrafı – 1940

26 Mart 1840’da John W. Draper , New York Üniversitesi’ndeki çatı gözlemevinden ayın ilk fotoğrafını çekti. Ayın şeklini ayna tersine çevrilmiş dagerreyotipte görebilirsiniz.

Ayın ilk fotoğrafı

5. İlk aldatmaca fotoğrafı – 1840

İlk aldatmaca fotoğrafının ortaya çıkması da uzun sürmedi. 1840’da Hippolyte Bayard , Louis Daguerre ile “Fotoğrafın Babası” konusunda savaştı . Bayard’ın daha önce fotoğraf sürecini geliştirdiğini, ancak duyurusunu ertelediğini iddia etti. Yetkililerin ilgisizliğine alaycı cevap olarak Bayard, sahte intiharının bu portresini çekti ve 18 Ekim 1840’ta Bilim Akademisi üyeleri arasında bu metinle dolaşan görüntü oluştu: Metin de “Gördüğünüz ceset, bitirdiğiniz prosedürün mucidi Bay Bayard’a ait” yazıyordu.

İlk aldatmaca fotoğrafı

6. Fotoğrafı çekilen ilk ABD başkanı – 1843

Tarihte fotoğrafı çekilen ilk devlet başkanı ABD’nin 6’ıncı Başkanı John Adams.

Aslında görevdeyken fotoğrafı çekilen ilk başkanın 9’ncu başkan William Henry Harrison olduğu tahmin ediliyordu. 1841’te çekilen bu fotoğrafın sonradan karakalem ile rötuşlandığı ve orijinalinin bugüne dek bulunmadığı biliniyor.

Ayrıca başkanlık koltuğunda sadece 31 gün kalan ve yemin töreninden sonra yakalandığı zatüre nedeniyle ölen Harrison Amerikan siyasi tarihinde iz bırakmış bir lider değil.

Buna karşılık James Adams’ın fotoğrafı meclis başkanlığı döneminde çekilmiş olmasına rağmen “ilk başkan fotoğrafı” olarak tanımlanıyor.

ABD başkanının ilk fotoğrafı

7. Güneş’in ilk fotoğrafı – 1845

Fransız Fizikçiler Louis Fizeau ve Leon Foucault , 2 Nisan 1845’te Daguerreotype işlemini kullanarak güneşimizin ilk fotoğrafını çekti. Fotoğrafa yakından bakarsanız birkaç güneş lekesi görebilirsiniz.

Güneş'in ilk fotoğrafı

8. İlk haber fotoğrafı – 1847

Foto muhabirliği bu fotoğrafla 1847’de başladı. Fotoğrafçının adı bilinmiyor. Fransa’da tutuklanan bir adamı tasvir eden haberler için çekilen bu fotoğraf ilk haber fotoğrafı olarak kabul ediliyor.

İlk haber fotoğrafı

9. İlk havadan çekilmiş fotoğraf – 1860

James Wallace Black 13 Ekim 1860’ta sıcak hava balonundan ilk hava fotoğrafını çekti. Bu hava fotoğrafı, Boston şehrini 900 metreden tasvir ediyor.

İlk havadan çekilmiş fotoğraf

10. İlk renkli fotoğraf – 1861

Matematik fizikçisi James Clerk Maxwell , 1861’de üç renkli bir yayın ilk renkli fotoğrafını tanıttı. SLR’nin mucidi Thomas Sutton , deklanşör düğmesine bastı, ancak Maxwell bilimsel süreçle ödüllendirildi.

İlk renkli fotoğraf

11. Yıldırımın ilk fotoğrafı – 1882

Şimşek sanatta tasvir edildiği gibi gerçekten bir zikzak mıydı? Cevabını arayan William Jennings , 2 Eylül 1882’de kameradaki havanın öfkesini yakaladı. Sonuç “fırtınalı gökyüzü”.

Yıldırımın ilk fotoğrafı

12. İlk kasırga fotoğrafı – 1884

Yıldırımın ilk fotoğrafından kısa bir süre sonra bu kasırga fotoğrafı geldi. 26 Nisan 1884 Kansas yakınlarındaki yerel bir meyve çiftçisi tarafından alındı.

İlk kasırga fotoğrafı

13. İlk sualtı portresi – 1899

Louis Marie Auguste Boutan, 1893’te sualtı kamerasını icat etti ve birkaç testten sonra nihayet altı yıl sonra ilk sualtı portresini aldı. Emil Racovitza fotoğrafın çekilebilmesi için 30 dakika boyunca bu pozu verdi.

İlk sualtı portresi

14. Ölümcül bir uçak kazasının ilk fotoğrafı – 1908

Wright Kardeşlerin tarihi 1903 uçuşundan kısa bir süre sonra, ilk ölümcül uçak kazası yaşandı ve olay 17 Eylül 1908’de fotoğraflandı. ABD Ordusu ile Hava Deneyleri Derneği’nden Aviator Thomas Selfridge , ilk ölümcül uçak kazasının fotoğraflananı olmak gibi kötü bir şansa sahiptir.  Uçakta bulunan Orville Wright hayatta kaldı.

Ölümcül bir uçak kazasının ilk fotoğrafı

15. İlk sualtı renkli fotoğraf – 1926

National Geographic fotoğrafçısı Charles Martin ve botanikçi William Longley 1926’da ilk renkli sualtı fotoğrafını çekti.

İlk sualtı renkli fotoğraf

16. Uzaydan ilk fotoğraf – 1946

Uzaydan gelen ilk fotoğraf, 24 Ekim 1946’da V-2 füzesi tarafından çekildi. Kameranın kendisi, saniyede 500 feet hızla dünyaya düştüğünde tamamen yok oldu, ancak film sağlam kaldı.

Uzaydan ilk fotoğraf

17. İlk dijital fotoğraf – 1957

İlk dijital fotoğraf 1957’de çekildi; Kodak ilk dijital kamerayı icat etmeden yaklaşık 20 yıl önce . Fotoğraf, başlangıçta filme alınan bir fotoğrafın dijital taramasıydı. fotoğraf Russell Kirsch‘in oğluna ait ve 176 × 176 çözünürlüğe sahip.

İlk dijital fotoğraf

18. Tam aydınlatılmış bir dünyanın ilk fotoğrafı – 1972

7 Aralık 1972’de çekilen ‘ Mavi Mermer ‘ fotoğrafı, var olan en yaygın fotografik görüntülerden biridir. Görüntü, astronotların görüntüyü çekerken arkalarında Güneşi alıp tamamen aydınlatılmış bir Dünya’yı gösteren ilk fotoğraftır.

Tam aydınlatılmış bir dünyanın ilk fotoğrafı

19. Mars’ta çekilen ilk fotoğraf – 1976

Mars‘ın çekilen ilk fotoğrafı 20 Temmuz 1976’da Viking 1 tarafından kırmızı yüzeye dokunduktan sonra çekildi. Fotoğraflar Mars ve yapısını incelemek için kullanıldı .

Mars'ta çekilen ilk fotoğraf

20. Kara deliğin ilk fotoğrafı – 2019

Fotoğraf tarihi bugün de gelişmeye devam ediyor. Bir kara deliğin ilk fotoğrafı 10 Nisan 2019’da çekildi. Eliptik galaksi Messier 87’nin çekirdeğindeki kara delik, Event Horizon Teleskobu tarafından fotoğraflandı .

kara deliğin ilk fotoğrafı

21. Instagram’daki ilk fotoğraf

Instagram, fotoğraf paylaşmak için ideal bir yer haline geldi, bu yüzden IG’deki ilk fotoğrafa bakmamız oldukça adil.

İnstagram'daki ilk fotoğraf

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

Işığınız bol olsun…

2 Yanıtları

  1. 2020'de en iyi giris seviyesi DSLR fotoğraf makineleri

    […] Fotoğraf dünyasındaki yolculuğunuza başlarken, anlaşılması gereken tüm ürünler ve spesifikasyonlar ile karışık düşünceler içerisinde olabilirsiniz. En iyi giriş seviyesi DSLR fotoğraf makineleri, bütçeyi bozmadan yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar. Ne tür fotoğraflara odaklanmak istediğinizi bilmiyorsanız, deneyebileceğiniz çok yönlü bir DSLR arayın. […]