Fotoğraf Endüstrisi Bugünün ve Yarının Yüzü

yayınlanan: Uncategorized | 0

Fotoğrafçılık, seyahat ve etkinliklerden yiyecek ve portrelere kadar fazlaca uzmanlık içeren çok yönlü bir sektördür. Ayrıca, sürekli gelişen teknoloji ile endüstri dönüşmeye ve uyum sağlamaya devam ediyor. Bugün ve yarın fotoğraf endüstrisi, 2020’de karşılaştığı zorlukları ve geleceğin sektör için neler sunabileceği gıda, seyahat ve düğün fotoğrafçılığındaki profesyonellerin öngörüleriyle hareketlenmeye başladı bile.

Instagram’da en çok etiketlenen fotoğraf türü #travelphotography (138m), ardından #foodphotography (69.1m) ve #portraitphotography (49.9m).

Fotoğraf endüstrisinde gidecek bu kadar çok yol varken, hangisi en çok talep görüyor ve hangisi en çok parayı kazandıracak? Günlük kazanç açısından en kolayı düğün fotoğrafçılığı, ardından manzara ve seyahat fotoğrafçılığı. Tabi bu sektörde çalışan çoğu fotoğrafçı bunu serbest olarak yaptığı düşünülürse kazançları düzenli iş bulmaya bağlıdır.

Google Trend verilerine göre Ocak ayı insanların bir düğün fotoğrafçısı aradığı en popüler ay olarak belirlendi. Bu sektördeki kişilerin pazarlamaya odaklanmak için iyi bir zaman gibi gözüküyor.

Yemek fotoğrafçılığı instagram’da (Seyahatten sonra) en çok etiketlenen ikinci fotoğraf türü ve platformu gıda endüstrisindeki fotoğrafçılar için etkili bir pazarlama aracı haline getiriyor. Yemek fotoğrafçısı Robin Goodlad“Instagram, özel olarak hedeflenmiş görselleri doğru kitlelere ulaştırmanın harika bir yolu” diyor 

SektörEn popüler arama ayı
DüğünOcak
PortreAralık
Spor DallarıEylül
AileEylül
ManzaraEkim
GıdaEylül
Hayvan / Vahşi YaşamEkim
SeyahatAğustos
ModaŞubat

2020’de Fotoğraf Sektörü

  • Fotoğrafçıların %96’sı geçen yıl rezervasyonların da düşüş gördü 
  • Fotoğrafçıların yaklaşık beşte biri, 2020’deki gelir kaybı nedeniyle kariyer değişikliği yapmayı düşünüyor.
  • Gelir kaybının en çok vurduğu sektörler yeni doğan bebek, aile ve düğün fotoğrafçılığıdır.

Pek çok sektör için zor bir yıl oldu ve fotoğrafçılığın pek çok alanı olaylara ve insan etkileşimine dayandığından, fotoğraf endüstrisi bu etkiyi çok kötü hissetti. Bazıları için sosyal mesafeli fotoğraf çekimleri norm haline gelirken, bir çok fotoğrafçı iptal edilen veya yeniden planlanan rezervasyonlardan muzdarip.

Bir kariyer edinme açısından, bir çok fotoğrafçı serbest olarak çalışır, ancak işletmeler içinde sabit istihdam fırsatları da vardır. 2020 itibariyle, en fazla şirket içi fotoğrafçılık işi Tasarım, Halkla İlişkiler, Reklam ve Pazarlama alanlarında artarak devam etmekte.

Fotoğraf Endüstrisi Geleceği

  • Küresel fotoğraf hizmetleri pazarının 2019’da 36,9 milyar dolardan 2020’de 36,1 milyar dolara düştüğü biliniyor, ancak pazarın daha sonra toparlanarak 2023’te 41 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • Geliştirilmiş AI (yapay zeka) teknolojisi ve 3D görüntüler çok yakın gelecekte hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya başlıyor.

Fotoğraf endüstrisindeki 2020 itici güç değişiklikleri ve kamera teknolojisi sürekli gelişirken, fotoğrafçılığın geleceği ne getiriyor? Sektör bu yıl acı çekerken, önümüzdeki birkaç yıl içinde tam bir iyileşme göstermesi ve büyümesi bekleniyor.

İlerleyen en büyük değişiklikler muhtemelen gelirlerini çeşitlendiren fotoğrafçılar olacak. Uzmanlık bulmak, becerileri geliştirmek ve sektörde itibar kazanmak için etkili bir yol olsa da, tüm yumurtalarınızı tek bir sepette bulundurmanız bu gibi zamanlarda riskli olabilir. Çok yönlülük, ileriye dönük olarak daha fazla güvenlik ve esneklik sunabilir.

İnsanlar daha kaliteli görüntüler talep ettikçe, cep telefonlarına rağmen kameraların yeniden canlanmaya başlayacağını düşünmek isterim. Fotoğrafçılık teknolojisindeki gelişmeler artık iyileştirilmiş video kalitesine (6k ve 8k çözünürlük), daha iyi AI işlevselliğine ve gelişmiş, sürükleyici 3D fotoğrafçılığa odaklanıyor. Heyecan verici zamanlar kadraja girmek üzere!

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir