Fotoğrafçılar İçin Kullanışlı Mobil (2021 güncellenmiş) Uygulamalar

yayınlanan: Uncategorized | 0

Fotoğrafçılar işlerini yapmak için hangi ekipmanlara ihtiyaç duyar? Çoğu insan muhtemelen kameralara, lenslere, tripodlara ve ışıklara diye cevap verecektir. Açıkçası, bunlar bir fotoğrafçının alet çantasındaki temel donanım parçalarıdır. Gerçekte, müşteri yönetiminden fotoğraf çekmeye, düzenlemeden teslim etmeye kadar fotoğrafçılar üstlendiği çok sayıda görev var. Fotoğrafçıların kullandığı araçların listesi aslında biraz daha derindir.

Fotoğrafçılar iş yüklerini yönetmek için kullanabilecekleri en yararlı araçlardan bazıları mobil uygulamalar biçiminde olabiliyor. Aslında, işin başından sonuna kadar tamamlanmasına yardımcı olacak birkaç uygulama var. Android hem de iOS kullanıcıları için mevcuttur (tabii ki istisnalar dışında).


Bu yazıyı profesyoneller için en iyi fotoğrafçılık uygulamaları şekilde hazırladım ve bunları dört bölüme ayırdım:

  • Bir Çekim Planlamak İçin En İyi Fotoğraf Uygulamaları
  • Görüntü Yakalamak için En İyi Fotoğraf Uygulamaları
  • En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları
  • En İyi Fotoğraf Paylaşım Uygulamaları

Çekim Planlamak için Temel Fotoğraf Uygulamaları

Planlama ile başlayalım! Fotoğrafçı için fotoğraf çekimi planlamadan, müşterilerle iletişim kurmaya. Yer keşfinden ve önerilen tarihler için hava koşullarını kontrol etmeye kadar birçok cephede hazırlanmayı gerektirir. Bu uygulamalar, yukarıdakilerin tümünü kapsıyor.

Sun Surveyor ( Android ve iOS ) -Ücretsiz versiyonu sınırlı kullanım

Güneşi ve ayı izlemek için başka uygulamalar bulabilirsiniz, ancak Sun Surveyor çok daha fazlasını sunar. Güneş ve ay rehberi olarak işlevselliğine ek olarak, altın saat ve mavi saatlerin ne hangi zaman aralığında olduğunu görebilirsin. Güneşin nasıl olduğunu görmek için 3D harita gibi “artırılmış gerçeklik” modunu kullanabilirsiniz. Ay veya Samanyolu, seçtiğiniz yerde çekim yapmayı beklediğiniz zamana bakacaktır. Bir lite versiyonu da mevcuttur. Sun Surveyor’a benzer şekilde çalıştığı için PhotoPills uygulamasına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Tide Charts ( Android ve iOS ) Ücretsiz

Bu uygulama, telefonunuzda veya diğer mobil cihazınızda dünya çapında gelgit tahminleri için tasarlanmıştır. Diğer özellikler arasında ay verilerine, hava tahminlerine ve güncel radara erişim bulunur. Tide Charts ile bulacağınız benzersiz bir özellik, onu kullanmak için internet erişimine ihtiyacınız olmamasıdır. Uygulama, internet erişimi olmadan gelgit ve ay tahminlerini paylaşmak için tasarlandı. Uygulamayı ilk başlattığınızda yükleme süresinin biraz yavaş olduğunu belirtmek gerekir, ancak bundan sonrası gayet iyi.

Yr.no ( Android ve iOS ) Ücretsiz

Bu, mevcut hava durumu hizmeti uygulamalarından sağlam bir yerde. Uygulamada içerik oluşturucularının belirttiği gibi, Yr uygulamasıyla “birincil hedefleri”, “kullanıcılarımıza yararlı ve doğru hava durumu tahminleri sunarken onları her türlü hava durumuna hazırlarken can ve mal güvenliğini sağlamak” idi. Uygulama on yıldan fazla bir süredir mevcut ve dünyadaki en popüler hava durumu hizmetlerinden biri olmaya devam ediyor.

Görüntü Yakalamak için Temel Fotoğraf Uygulamaları

Mükemmel görüntüler yakalamak için çok şey gerekir. Aşağıdaki fotoğrafçılık uygulamaları, model sürümleri, ışık ve daha fazlasını oluşturma gibi hizmetler sağlamanın yanı sıra app’lerde profesyonel kalitede fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır.

Camera + 2 (iOS) Ücretli 74,99 TL

Bu, hepsi bir arada bir fotoğraf uygulamasıdır. Tek bir akışta fotoğraf çekebilir , düzenlemelerinizi yapabilir ve resimleri sosyal medyaya yükleyebilirsiniz. Camera+2 menüsü, format (örneğin RAW vs TIFF), flaş ekleme ve gif oluşturma gibi benzersiz seçenekler sunar. Ayrıca kırpma, görüntüleri döndürme ve parlaklıkta ayarlamalar yapma gibi daha geleneksel özellikler içerir. Doygunluk, renk tonu, keskinlik ve kontrast. Uygulama ayrıca özel filtreler de içerir.

Pro Camera by Moment ((iOS) 64,99 TL

Telefonunuzda size tam manuel kontroller sunarken, bu uygulamanın RAW formatında çekim yapma yeteneğini takdir etmelisiniz. Ayrıca, hızlı çekim, uzun pozlamalar veya seri çekim modunda ters yöne gitmek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Moment, video çekmekle ilgilenenler için renk profilleri, bit hızları, çift kanallı ses göstergeleri ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi harika video merkezli özellik de sağlar.

ProCamera (iOS) 79,99 TL

Sitelerinde belirtildiği gibi, “ProCamera, en son teknolojiyi kullanarak fotoğraf, video ve düzenleme özelliklerine sahip hepsi bir arada bir uygulamadır.” Bazı göze çarpan özellikler arasında RAW fotoğraf çekimleri, düşük ışık yardımı, otomatik perspektif düzeltme bulunur. Özellikler kadar gelişmiş olan uygulamanın tasarımı sade ve kullanımı kolaydır. Bir Android kullanıcısıysanız, bu uygulama sizi iOS’a geçmeye teşvik edebilir.

Camera360 (Android) Ücretsiz

Bir kamera uygulaması olarak işlevselliğine ek olarak, bu araç aynı zamanda sizi görevde tutmak ve son teslim tarihlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Camera360, fotoğraflara flaş efektleri uygularken, fotoğraf boyutunu ayarlarken ve uygulamanın yansıtma özelliğini ve daha fazlasını kontrol ederken görevleriniz için zamanlayıcılar ayarlamanıza olanak tanır.

Sylights (iOS) Ücretsiz

Önceden oluşturduğunuz aydınlatma şemalarına geri dönmek için bu uygulamayı kullanabilir veya sahada denediğiniz yeni kurulumları hızlıca not alabilirsiniz. Kendi aydınlatma diyagramınızı oluşturmak için çeşitli aydınlatma simgeleri arasından seçim yapın. Her zaman bir müşteriyle bulunduğunuz yerde ÖNCE aydınlatma tekniklerini uygulamanızı öneririm, ancak bu profesyonel fotoğrafçı uygulamasıdır.

Temel Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

Meşgul profesyonellerin her zaman bir masaüstüne geri dönmek için zamanları olmaz. Bazen görevlerin tamamlanması gerektiğinde, hareket halindeyken derhal yapılmaları gerekir. Aşağıdaki uygulamalarla, hızlı bir düzenleme yapabilirsiniz. Hatta biraz rötuş yapmanız gerekip gerekmediğine ve fotoğraflarınızı her yerde düzenlemek için en iyisidir. Ayrıca, iş akışınızın bir parçası olması durumunda, fotoğraflarınızı dokularla vb. Stilize etmek için bazı uygulamalar da ekledim.

Adobe Lightroom Mobile ( Android ve iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

Adobe, Lightroom mobile’ı geliştirmeye devam etti ve taşınabilirlik için bonus puanlarla masaüstü sürümüne değerli bir rakip. Lightroom Mobile uygulaması, resimlerinizi masaüstü sürümüyle aynı hassasiyetle düzenlemek için aynı filtreleri ve kaydırıcıları kullanmanıza da olanak tanır.

Photoshop Express ( Android ve iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

Photoshop premium’u masaüstü bilgisayarlar için kullanan kişiler, parazit giderme, görüntü iyileştirme, perspektif düzeltme ve diğerleri gibi araçların kaçının Express sürümünde bulunduğuna şaşıracaklar. Kullanımı kolay Photoshop Express uygulaması, kullanıcı için sezgisel olarak hareket eder ve görüntülerinizi çevirmeyi, döndürmeyi, kırpmayı ve daha fazlasını kolaylaştırır. Bu uygulamayı ayrıca kolaj oluşturmak ve filigran, kenarlık ve metin eklemek için de kullanabilirsiniz.

VSCO ( Android ve iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

VSCO uygulaması, eşit parça fotoğraf, düzenleme ve paylaşım uygulamasıdır, ancak benzersiz ve iyi bilinen düzenleme yetenekleri için buraya ekledik. Uygulama, 10 ön ayar (veya ücretli sürümde 130’dan fazla ön ayar) ile stoklanmış olarak gelir, ancak düzenlemeyi kırpma, pozlama, netlik, kontrast, keskinleştirme, düzeltme, doygunluk, gölge tasarrufu ve daha fazlası gibi manuel ayarlama araçlarıyla daha da ileri götürebilirsiniz.

Snapseed ( Android ve iOS ) Ücretsiz

Snapseed, ortalama bir kullanıcı için genellikle çok ince olan inanılmaz parçalı ayarlamalar ve küçük değişiklikler sunar. Bu inanılmaz fotoğrafçılık aracı, düzleştirme, kırpma, doygunluk ayarlamaları ve daha fazlası dahil olmak üzere göz için en ince ayarlamalar için kullanılabilir. Kullanımı ücretsiz olmasına rağmen Snapseed, premium bir uygulama gibi hissettiriyor.

Afterlight 2 ( iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

Afterlight 2, yüksek kaliteli filtreler (130+ filtre), gerçek film dokuları (60+ doku / katman) ve (20+) gelişmiş eğriler, seçmeli HSL, kaplamalar, gradyanlar ve daha fazlası gibi hassas düzenleme araçları sunar. Ayrıca resimlerinize çerçeveler / kenarlıklar ekleyebilir ve her biri kendi katmanında düzenlenebilen yazı ve diğer tasarımlarla bunların üstünü örtebilirsiniz.

Picsart Fotoğraf ve Video Düzenleyici ( Android ve iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

Picsart fotoğraf ve video düzenleyici, kendi alanındaki en popüler uygulamalardan biridir. Uygulamayı hızlı ve kolay bir şekilde arka plandaki nesneleri kesmek, bir fotoğraftaki istenmeyen nesneleri kaldırmak, fotoğraftaki nesnelerin renklerini değiştirmek, kolajlar oluşturmak, metin eklemek ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz ve bu sadece fotoğraf tarafında. Video düzenleyici, videoları kırpma ve düzenleme, müzik ekleme, aksaklık efektleri gibi filtreler uygulama, slayt gösterileri oluşturma ve daha fazlası gibi bir dizi kullanışlı özellik içerir. Bu uygulamanın en popüler TikTok ve Instagram’a layık içerik oluşturmak için ne kadar yararlı olduğunu anladıktan sonra, onsuz nasıl geçineceğinizi merak edeceksiniz.

Temel Fotoğraf Paylaşım Uygulamaları

Bu bölümdeki uygulamalar tanıtıma ihtiyaç duymaz. Yalnızca fotoğrafların paylaşılmasında değil, aynı zamanda bir fotoğrafçılık işinin kurulmasına yardımcı olan ayrılmaz bir rol oynarlar.

Pinterest ( Android ve iOS ) Ücretsiz

Fotoğrafçılar uzun zamandır Pinterest‘i fotoğraf paylaşmak, müşterilerle ruh hali panoları oluşturmak ve işlerini büyütmek için kullandılar. Özünde, Pinterest büyük bir arama motoru olarak hizmet veriyor ve fotoğrafçılara erişimlerini genişletmek ve markalarını tanıtmak / oluşturmak için harika bir platform sunuyor. Uygulama oldukça kullanıcı dostudur, böylece fotoğraflarınızı türe, stile, konuya, konuma ve daha fazlasına göre çeşitli panolarla kolayca paylaşabilirsiniz.

Instagram ( Android ve iOS ) Ücretsiz

Fotoğrafçılar (ve genel olarak işletme) zaten Instagram‘ı pazarlama çabalarının bir parçası olarak kullanıyor. Fotoğrafçılar, fotoğrafları Instagram‘a yüklemeden önce ayarlamak için genellikle diğer birinci sınıf fotoğraf düzenleme araçlarına başvururken, yerleşik filtreler profesyonel ön ayarlarda yaygın olarak kopyalanır ve iyi çekilmiş fotoğrafları geliştirmek için iyi bir iş çıkarır. Bu güç merkezi uygulaması aynı zamanda sosyal ağlara diğer birçok fotoğraf uygulamasından daha iyi bağlanır ve bu da verimli bir iş akışı sağlamaya yardımcı olur.

Tailwind ( Android ve iOS ) Uygulama içi satın alımlarla ücretsiz

Fotoğrafçılar için iş akışından bahsetmişken Tailwind, Instagram ve Pinterest için sanal bir akıllı asistan ve feed planlama aracı olarak hizmet veriyor ve kullanıcıların yayınları önceden planlamasına olanak tanıyor.

Sonuç;

Profesyoneller için hareket halindeki bu fotoğrafçılık uygulamaları listesini faydalı bulduğunuzu umuyoruz. Aralarından seçim yapabileceğiniz uygulama sıkıntısı yoktur, ancak bunların belirli bir kısmı iş akışınızı düzene sokmaya ve biz fotoğrafçılar olarak hayatımızı biraz daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilir.

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.