Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları

yayınlanan: Uncategorized | 2

Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları fotoğraf yolculuğuma ilk başladığımda, fotoğraflarım üzerindeki etkisinin farkında değildim. Fotoğrafta kompozisyon eğitimi hiç almamıştım. Geriye dönüp baktığım da, o zaman ki fotoğraflarımın çoğu konu merkeze oturmuş ve yaratıcılıktan yoksundu. Neyse ki kompozisyon kurallarını öğrendim, ve artık fotoğraf, film, sanat, mimari ve doğa fotoğraflarında kompozisyon kurallarını her yerde fark edebiliyorum.

Fotoğrafta Kompozisyon Nedir?

Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları sanat eserlerinin biçimsel yapısı için kullanılan bir terimdir. Kompozisyon terimi, bir fotoğrafın elemanları arasındaki ilişkileri ifade eder. Bunlar:
– Nesnelerin düzenlenmesi ve geometrik ilişkileri
– Perspektif ve çizgiler ( gerçek ve hayal edilenler)
– Simetri, gruplama, yapı, ızgara ve kontrast gibi ilkeler
– Işık ve renk

Bu yazımda, farklı kompozisyon kurallarını görebileceğiniz bir kaç örneği yazacağım. Bu şekilde bunları kendi fotoğraflarınıza uygulayabilir ve daha çekici fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. Özellikle belirtmek isterim ki Fotoğrafta kompozisyon kuralları dediğimiz maddeler aslında keskin kurallardan oluşmaz. Kuralları ezdiğimizde bir yaptırım vardır fakat burada bahsedeceklerimiz tam olarak öyle değil. Fotoğrafçılıktaki kuralların bir yaptırımı yoktur; ancak uygulandığında kompozisyona estetik ve potansiyel katacaklardır.

1. Üçte Bir Kuralı

Beceri Seviyesi: Başlangıç ​​Seviyesi

Üçte bir kuralı temel Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları en yaygın olarak kullanılandır. Fotoğraf karesini yatay ve dikey olarak 3’er eşit parçaya ayıran 4 çizgi çekip fotoğrafı toplamda 9 küçük parçaya ayırmak ve portre fotoğrafında gözü bu çizgilerden birinin üzerine getirerek fotoğrafınızı daha çekici hale getirebilirsiniz. Çoğu DSLR makinalar da bu çizgileri gösterecek ayar vardır.

fotoğrafta üçte bir kuralı

Üçte bir kuralı kullanılan yaygın bir kural olsa da zaman zaman bunun dışına çıkmak isteyebilirsiniz. Görüntüdeki merkezi öğeyi ızgaranın köşelerine kenarlarına yada tam ortaya yerleştirerek bu kuralı kırabilir ve yaratıcılığızı konuşturabilirsiniz.

fotoğrafta üçte bir kuralı

2. Diagonal hatlar

Beceri Seviyesi: Başlangıç ​​Seviyesi

Fotoğraflar dikdörtgen şeklinde olduğu için, diyagonal çizgiler kompozisyonda çok önemli rol oynar.Yatay ve dikey çizgiler fotoğrafın kenarlarına parelel olarak uzanır ve bu yüzden daha sade ve anlaşılır görünür.Ancak, diyagonal çizgiler resmin kenarlarını takip etmediğinden belli miktarda görsel bir gerilim yaratırlar.Kısacası, diyagonal çizgiler heyecan yaratır.Dikkatlice seçilmiş bir görüş noktası ve görüş açısı ile bu açılı çizgiler daha etkili fotoğraf yaratır.

fotoğrafta diagonal

3. Altın Oran

Beceri Seviyesi: İleri Seviye

Altın oran üçte bir kurala çok benzer, ancak daha da hoş bir oran olarak kabul edilir. Üçte bir kuralı 1: 1: 1 çerçeveye, altın oran ise 1: 1.618 çerçeveye dayanır. Doğada bulunan ve kesinlikle insan gözüne hoş gelen mutlak bir oran olduğunu fark eden matematikçi Leonardo Fibonacci‘den geliyor .
Tarih boyunca mimaride, resimlerde ve fotoğraflarda bu oranın etkisiyle eserler ortaya çıkmıştır. İnsan bedeninden hayvanlara ve doğadaki bir çok canlıya kadar altın oranı gözlemlemek mümkündür. Mısır’daki piramitlerin oranları, Yunan Tapınakları’nın oranları, salyangoz kabuğunun oranları, Leonardo da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa tablosunun oranları bunlara somut birer örnektir.

altın oran

4. Altın Sarmal

Beceri Seviyesi: İleri Seviye

Altın oran Fibonacci sayı dizisindeki sayıların bir öncekine bölünmesiyle elde edilmiştir. Fibonacci sayıları : 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765… şeklinde devam eder. 89/55 ten sonrası ise 1.618 ile başlayacaktır ve sonsuza kadar gidecektir. Gelelim bu matematiksel yorumların fotoğrafa uyarlanmasına: altın oran kuralı fotoğrafta çokça üçler kuralı (1/3 kuralı) ile karıştırılmaktadır. Aralarında çok da büyük olmayan basit bir fark vardır: üçler kuralında yatayda ve dikeyde 3 eşit parçaya bölünmekte iken altın oran kuralında ortada kalan yatay ve dikey çizgilerin oranı (büyüğün küçüğe oranı) 1,618 olacak şekilde bölünür. Ve dolayısı ile ilgi noktaları bu kesişim noktaları olacaktır ve de ana nesne bu kesişim noktasına yerleştirilecektir.

altın oran

5. Altın Üçgen

Beceri Seviyesi: İleri Seviye

Üçte bir kuralından biraz daha dinamik olan, altın üçgenin kuralıdır. Konsept , mimarların ve sanatçıların tasarım için ideal oranı 1: 1.618 olarak keşfettiği “ altın sarmal ” gibidir. Altın üçgen doğa, insan yapımı nesneler, binalar ve diğer klasik sanat biçimleri için kullanılır. Peki bunu fotoğraflarınıza nasıl uygularsınız? İşte bir örnek:
İlk olarak, çerçevenin sol alt köşesinden sağ üst köşesine çapraz bir çizgi çizersiniz. Ardından, 90 derecelik bir açıyla ilk çizgiyle kesişen başka bir çapraz çizgi çizin. Buna dikey çizgi denir. Bunu başka şekilde de yapabileceğinizi unutmayın! Yine, dikkat edilmesi gereken nesneleri kavşak noktalarına koyun veya ana hatlarının çizdiğimiz hayali çizgileri takip etmesine izin verin.

altın oran

6. Alan Derinliği

Beceri Seviyesi: Başlangıç ​​Seviyesi

Alan derinliği, fotoğrafçının kontrol edebildiği konulardan birisidir. Kimi zaman bir portre çekiminde daha küçük bir alan ön plana çıkarılabilirken, geniş açı bir manzara çekiminde daha büyük bir alan öne çıkarılabilmektedir. Özellikle portre fotoğraf çekimlerinde modelin önde netlenmesi ve arka planın neredeyse tamamen öldürülmesi oldukça güzel bir görüntü vermektedir.
Alan derinliği diyafram açıklığına bağlıdır. Diyaframı kısmak alan derinliğini arttıracaktır. Yani daha küçük f değerleri kullanarak konuyu arkaplandan ayırabilir, yani arka planı flu yapabilirsiniz. DSLR fotoğraf makinesiyle birlikte verilen temel kit lensi tipik olarak maksimum f 4,0 diyaframa sahiptir. Oysa üst seviye zoom lensler genellikle F1.4 ya da F1.2 diyafram açıklığına sahiptir.

alan derinliği

7. Çerçeveleme

Beceri Seviyesi: Başlangıç ​​Seviyesi

Fotoğrafta çerçeveleme tam olarak görüldüğü gibidir. Nesnenize odaklanmak için görüntünüz de görsel bir çerçeve oluşturursunuz. Çerçeve ağaç dalları veya kaya oluşumu gibi doğal olabilir. Bir kapı pencere kemer gibi mimaride olabilir. Örneğin portre çekerken, vücudu ve yüzü çerçevelemek için modelin kollarını kullanmak kilit unsurlara dikkat çekmeye yardımcı olur.
Konunuz için doğal çerçeveler bulamazsanız görüntüye kendi çerçevenizi ekleyebilirsiniz. Lensin etrafına şeffaf veya hafif kumaş sarmak, nesnenin etrafına ince bir pus verebilirsiniz. Lensin önüne tutulacak ağaç dalıda bulabilirsiniz. Yani ilginç çerçeveler oluşturmak için kullanabileceğinizin sınırı yoktur.

Fotoğrafta çerçeveleme

8. Çerçeveyi Doldurun

Beceri Seviyesi: Başlangıç ​​Seviyesi

Çerçeveyi doldurma fikri, görüntünün dikkat dağıtan öğeleri kırpmanıza olanak tanır. Örneğin, kalabalık bir parkta duran bir çocuğunuz varsa, dikkatlice yakınlaştırarak dikkat dağıtıcı öğelerin kaybolmasına ve odağın çocuğa düşmesine izin verebilirsiniz. Ancak, çocuk doğum günü partisi için arkadaş ve aile ile çevrili bir parkta duruyorsa, arka plan öğeleri bir hikaye anlatmaya yardımcı olur ve dahil edilmelidir. Çerçeveyi doldurmak görüntünün aşırı kalabalık olduğunu gösterebilir, bu nedenle çerçevenin ne kadarını dolduracağınıza karar verirken dikkatli olun.

9. Negatif Alan

Beceri Seviyesi: Orta Seviye

Negatif boşluk görüntüdeki ana konuyu çerçeveleyen alandır. Görüntüdeki alan nesnenin kendisi kadar önemlidir. Negatif boşluk, görüntüdeki dikkat dağıtıcı öğelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve hareket olduğunda nesne alanına “hareket etmesini” sağlar. Modelimizi kadraja değil boşluğa bakıyorsa aşağıdaki örnekte göreceğiniz gibi dar alana değil boşluğa nasıl baktığını görüyor musunuz? başını diğer tarafa çevirseydi fotoğrafta kötü bir görüntü olurdu. Çekim yaparken bu ince ayrıntıları dikkate almak önemlidir, çünkü büyük bir fark yaratabilirler.

10. Simetri

Beceri Seviyesi: Orta Seviye

Dengenin en açık hali, fotoğrafın sağ ve sol bölümlerinin özdeş olmasıdır. Mükemmel, piksel-düzeydeki simetri, bilgisayar ortamında üretilmedikçe mümkün gözükmemekle birlikte, neredeyse-simetrik bir görüntü, dengeli bir kompozisyonu fark edebilmemiz için yeterlidir.
Simetri ile ilgili en önemli sorun, iki özdeş yarımın oluşmamasıdır. Ve, eğer, kolaylıkla fark edilebilir simetrik nesnelerle çalışıyorsanız (örneğin, mimari fotoğrafçılığı), kompozisyonunuzu simetriye dikkat ederek oluşturursanız, fotoğraflarınız harika bir hal alacaktır.
Fotoğraflarınız, tamamen huzurlu bir görüntü için mükemmel şekilde dengelenmiş olmak zorunda değildir. Yine de, bir fotoğrafı oluştururken, aşırı dengesiz fotoğrafların insanların gerginliğini artıracağını aklınızda tutun. Bu, kötü bir şey demek değildir, amacınıza göre değişebilir elbette, ancak çoğu fotoğrafçının bu duyguyu fotoğraflarında istemediğini de söylemeliyim.

simetri

11. Doku ve Tekrarlar

Beceri Seviyesi: Orta Seviye

Desenler, hem doğada hem de insan yapımı yapılarda her yerdedir. Fotoğraflarınızda desen kullanmak ritim ve uyum duygusu yaratır. Desenler, çizgiler, şekiller, renkler veya formlar gibi öğeler kendilerini tekrarladığında görünür. Desen bulmanın sırrı, öznenize ve görüntünüze farklı açılardan ve bakış açılarından bakmaktır. Bir kumsalda dizilmiş renkli şemsiyelerde görülen desenler zemin seviyesinden bakıldığında belirgin olmayabilir, ancak otel balkonunuzdan bakıldığında çok daha görünür olacaktır. Ancak bu dokuda ya da tekrarda oluşan bozulmalar da oldukça ilgi çekicidir ve göze hoş gelir.

tekrar eden dokular

12. Renk Teorisi

Beceri Seviyesi: Orta Seviye

Renk kompozisyonu, birbiriyle eşleşen farklı renk öğelerini birleştirme sanatıdır. Tamamlayıcı renkler oluşturan birincil ve ikincil benzerlerini görmek için Adobe Renk Tekeri sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Renk kullanımı görüntünüzün ruh halini büyük ölçüde değiştirebilir.
– Soğuk renkler (maviler, yeşiller ve morlar) sakin ve sakin bir ruh hali yaratır.
– Kırmızı, portakal ve sarı gibi daha sıcak renkler enerjik veya mutlu bir ruh hali yaratır.
Renkler ayrıca bir ana öğeye dikkat çekmek için de kullanılabilir. Tek renkli bir arka plana bir renk patlaması eklemek güçlü bir odak noktası oluşturur. Çevrenizdeki dünyadaki renklere dikkat edin. Farklı renklerin sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin ve bunları fotoğraflarınıza dahil edin.

manzara

Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları Öğrenin, Sonra O Kuralları Yıkın.

Kompozisyon kurallarının sizi bir kutuya hapsolmasına izin vermeyin ve dışına çıkmaya çalışın. Kurallar eğlenceli ve yaratıcı olabilir özellikle onları kırdığınız da. Bununla birlikte önce kuralları öğrenmek ve sonra onları kırmanın yollarını bulmak için söylenecek çok şey var gerçekten. Bunun için harika bir alıntı


“Önce kuralları tam bir profesyonel gibi öğrenin. Sonra onları bir sanatçı gibi kırın.” –Pablo Picaso

Bu alıntıyı seviyorum çünkü sanatçı olmak, istediğiniz her şeyi yaratmak özgürlüğüne sahip olmak demektir. Yaratıcı olun ve yeni şeyler denemek için kendinizi zorlayın.
Artık çarpıcı fotoğraflar için bazı ipuçlarını öğrendiğinize göre daha iyi bir fotoğrafçısınız şüphesiz.
Ama gerçek şu ki, yolculuk burada bitmiyor. Daha fazla ipucu, püf noktası var ve hepsi muhteşem fotoğraflar çekmenize yardımcı olacak.

Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları yazım için yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

2 Yanıtları