Mobil Fotoğrafçılık İçin İpuçları

yayınlanan: Uncategorized | 0

Mobil fotoğrafçılık için ipuçları; Çevremizde ki her şeyin teknoloji ile boğulduğu bir çağda yaşıyoruz. Eğlence, sağlık veya üretim gibi, makinelerin ve otomatik yazılımların tam anlamıyla her şeye güç verdiğini görebilirsiniz.
Fazla uzaklara bakmamıza gerek yok, akıllı telefonlar vaktimizin çoğunu ele geçirdi. Bir çok yaşlı insan genellikle gençlerin sürekli olarak telefon ekranlarına bakmasından şikayet eder, ki bu gerçektir.

Akıllı Telefonlar Hayatımızı Zenginleştiriyor

Aslında şikayet etmeleri çok adil değil. Telefonlarımız yiyecek, eğlence veya iş olsun, neredeyse her düzeyde hayatımızı kolaylaştırıyor. Eğlence muhtemelen akıllı telefonlar için en büyük uygulama alanlarından biridir. Doğrudan akıllı telefonlarımızdan müzik ve videoların yanı sıra film izliyoruz, oyun oynuyoruz ve harika fotoğraflar çekiyoruz.

Mobil fotoğrafçılık aslında fotoğrafçılığın en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir ve bu şaşırtıcı değil. Telefonlarımızı her yere götürüyoruz ve hareket halindeyken iyi kalitede görüntüler çekebileceğimiz anlamına geliyor. Kendini bu sanat formunu takip eden ve sürekli telefonuyla fotoğraf çeken kişi olarak, deneyimlerimi paylaşmak ve mobil cihazınıza nasıl daha iyi görüntüler çekebileceğinizi öğretmek istiyorum. Mobil fotoğrafçılık bilginizi bir sonraki seviyeye taşımak için 4 ipucu:

Mobil photo

Mükemmel mobil fotoğraf oluşturmak için ızgara çizgilerini kullanın

Akıllı telefonlarınız da fotoğraf çekerken ekranınızda birbiriyle kesişen dört çizgi gözünüze çarpmıştır. Dürüst olmak gerekirse, bu özellik gerçek amacını öğrenmeden herkesi rahatsız etmiştir, ve hatta onu kapatmışsınızdır bile. Ama bu çizgiler fotoğrafı dengelemenize ( bunun için Fotoğrafçılık Kompozisyon Kuralları yazıma göz atmanızı tavsiye ederim) ve görsel olarak daha hoş hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Temel olarak ızgara çizgileri görüntünüzün kolayca fark edilebilir üçte birini oluşturan iki dikey ve iki yatay kesişen çizgidir. Ama neden buna ihtiyacım var? diyebilirsin. Fotoğrafçılığın temel kurallarından birine “Üçte bir kuralı” denir. Görsel olarak çarpıcı bir kompozisyonun bu hatlardan birinde bir ilgi noktasına sahip olması gerektiği anlamına gelir. Hatta bu konuyu iki çizginin kesiştiği yere koyarsanız bu daha etkili fotoğraf olacaktır. Bu nedenle mobil fotoğraf çekimi yapmak için ızgara çizgilerini kullanmayı düşünmelisiniz.

Mükemmel mobil fotoğraf oluşturmak için odak noktanızı iyi netleyin

Bugün tüm akıllı telefonların kameraları, görüntünün ilgi odağı olan alanı ayarlamanıza olanak sağlar. Mükemmel kompozisyonuz, harika ışıklanırmanız ve profesyonel düzenlemeniz olsa bile, konu odak dışındaysa çekiminiz çöpe kutusuna yollayabilirsiniz.


Bu nedenle, bir kişi, hayvan veya büyük bir manzara fotoğrafı çektiğiniz de, odağın doğru yerde kilitlendiğinden emin olmanız gerekiyor. Günümüz akıllı telefon kameraları, anında odaklamanıza yardımcı olan oldukça çarpıcı odaklama mekanizmalarına sahiptir. Ancak ilgi noktanızı kamera tespit edemediği durumlarda olacaktır. Bu yüzden odaklamayı manuel olarak ayarlamanız gerekmektedir.

Örneğin iPhone‘larda, odaklamak istediğiniz konu üzerinde parmağınızı bir kaç saniye basılı tutarsanız kemaranız o noktayı odaklayacaktır (Konudan uzaklaştığınızda veya açı değiştirdiğinizde odaklamayı yeniden ayarlamanız gerekmektedir).

Mobil fotoğraf

Diagonel çizgileri fotoğrafınıza dahil edin

Mobil Fotoğraf için mükemmel bir kompozisyon elde etmenizin bir çok yolu vardır, bunlardan biri diagonel çizgileri dahil etmektir. Bu çizgiler, izleyicinin gözlerini görüntünün belirli bir bölümüne doğru çeken şeylerdir. Düz bir çizgi, sıralı çizgiler veya kavisli çizgiler olabilir, fotoğrafı göreni gözlerini doğru noktaya götürdüğü sürece hangisinin olduğu fark etmez.


Yani, Mobil fotoğraf görüntülerinizde derinlik ve üç boyutlu bir his oluşturmak istiyorsanız, merdivenler, yollar, yaya geçitleri, tren rayları veya bina cepheleri gibi her türlü yön çizgisini görüntünüze dahil edebilirsiniz.

food photograhy

Fotoğrafları düzenlemekten korkmayın ama abartmayın da

DSLR makinalarda raw formatta fotoğraf çektiğinizde pc de görüntülerinizi işlemek için Photoshop ya da lightroom aktarıp renklerin yanı sıra gölgeler ve vurgularla oynamak mobil telefonlara göre daha kolaydır.

Mobil fotoğraf görüntülerinin renk düzenlemesi veya ışık ayarı yapılması kötü bir şey değildir. Aslında görüntünüzü ne kadar mükemmel hale getirirseniz o kadar iyi olur. Bunun için hem mobil uygulamalar hemde masa üstü platformlarını kullanabilirsiniz. Işıkları, renkleri ve kontrast ayarını güzel bir şekilde yaptığınız da, fotoğraf hikayeniz daha anlaşılır hale getirir ve beğeni sayınızı artırır.


Bu dört ipucuyla bir hikayeyi orijinal şekilde anlatan görüntüleri yakalayabilirsiniz. Bu fotoğraflar sadece bir anlam ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda bakmakta çok hoş olur. Ve buna inan, insalar her zaman gözlerine hoş gelen görüntüleri takdir ederler.

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.