Netflix’in Mükemmel Platon Belgeseli

yayınlanan: Uncategorized | 0

Nisan ayının ortalarında Netlix, 2017 mükemmel belgeseli “Abstract:The Art of Design” adlı Platon bölümünü sessiz bir şekilde, aboneliğiniz olmasa bile ücretsiz olarak izleyeceğiniz YouTube kanalına yükledi. Bunu mutlaka izlemelisiniz.

Diziye aşina değilseniz ve bir Netflix abonesiyseniz, diziye göz atmanı kesinlikle öneririm. Tasarımın, illustrasyondan tipografiye, fotoğrafçılığa kadar her yönü, her bölümde bir yaratıcıyı içeren 45 dakikalık bireysel bölümlerle ele almıştır.

Ancak Netflix abonesi olmasanız bile, artık dünyaca ünlü portre fotoğrafçısı Platon’un bulunduğu fotoğraf bölümünü YouTube’dan ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Platon, Colin Powell Portre Çekimi

platon


Platon cesur portreleri dünya liderlerinin ve sıradan insanların ruhunu yakalıyor. “Bir fotoğraf çekmek çok teknik beceri ister, ancak %99’u kamera karşısında duran kişiye ulaşmaya izin verecek bağlantıyı bulmak ve bu bağlantı sayesinde bir şeyler hissettirme şansınız var” diyor bir noktada. “Ruha olabildiğince yakın hissettiğin bir an arıyorsun ve onu bulduğunda harika bir fotoğraf ortaya çıkartıyorsun.”

platon

Platon, Vlademir Putin Portre Çekimi

Platon, 2007 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı olarak seçilen Rusya devlet başkanı Vlademir Putin’in fotoğraflarını çekti. Öncesinde Putin hakkında biraz araştırma yaptı ve Putin’in büyük bir Beatles hayranı olduğunu öğrendi. Bunu bir buz kırıcısı olarak kullanan Platon, bu konuyu takip ederek “soğuk otoritenin yüzü” ile pozitif bir akor çaldı.


Platon, yüksek profilli bireyleri fotoğraflarken ne yapmaya çalıştığına gelince, şunları söyledi:
“Aradığım şey güç sistemini insancıllaştırmak, çok önemli bir soru sormak: kimsin sen, gerçekten kimsin?”

Bu belgesel bize bir hedefe ulaşmaya çalışan birinin, ödevini yaparken ve konuyla ilgili en iyi nasıl bağlantı kuracağını düşünerek en korkunç ve zorlu durumları bile iyi bir şekilde ele alınabileceğini gösteriyor.
Gerçek profesyonel, en korunan bireylerden bile samimi bir an ve samimi bir portre çıkartabilendir.

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

Işığınız bol olsun…