Pantone 2021 Yılı Rengi Belli Oldu

yayınlanan: Uncategorized | 0

2020 tüm dünya için zor ve çalkantılı bir yıl oldu. Her sene Aralık ayında gelecek senenin trend rengini açıklayan Pantone Color Institute bu yıl iki renk duyurdu. Peki 2021 yılının rengi hangileri?

Dünya çapında renk iletişim standardı olan pantone, önümüzdeki yıl için hangi rengin özellikle önemli olacağına dair duyuru yaptı. Pantone bu yıl işleri biraz farklı yapmaya karar vermesi şaşırtıcı. 2021 yılı için PANTONE 17-5104 Ultimate Gray ve PANTONE 13-0647 Illuminating renklerin ön planda olacağını belirtti.

Pantone’den yapılan açıklamaya göre bu renkler tüm dünyanın son aylarda tanık olduğu iki ucu simgeliyor. Bir tarafta dayanıklılığı, sertliği ve kararlığı temsil eden Ultimate Gray. Öbür yanda ise güneş gibi aydınlığı, iyimserliği, yumuşaklığı ve  hepimizin ihtiyaç duyduğu derin pozitiflik duygularını özetleyen Illuminating.

Pantone Renk Enstitüsü başkan yardımcısı Laurie Pressman, “Bu, sıfırlarken, yenilerken, yeniden keşfederken ihtiyacımız olan dayanıklılık, iyimserlik, umut ve pozitifliğe hitap eden bir kombinasyon,” dedi.

Sanat, Moda, Güzellik ve Dekorasyon

Biz fotoğrafçılar için iki rengin duyurulması önceki yıllara göre iki kat daha fazla yaratıcılık fırsatı sunuyor. Eminim bu yeni renkleri aydınlatma ve şekillerde birleştirmeye çalışan pek çok insan göreceğiz.

Yılın Rengi moda, güzellik, tasarım ve ev dekorundaki renk trendlerini yansıtıyor ve başlangıçtan bu yana girişim aynı zamanda zamanın ruhunu yakalayan tonları seçerek bir tür ruh hali halkası görevi de görüyor. 2020’nin küresel salgını gibi belirsizliğin altını çizdiği yıllarda, bu genellikle yatıştırmak, sakinleştirmek veya canlandırmak için kullanılan renkleri seçmek anlamına geliyor.

Birçoğumuz, yılın rengini ilan etmenin şirket tarafından yapılan bir pazarlama hilesi olduğunu düşünse de, Pantone neyi seçeceğini belirlemek için renk analizi söz konusu olduğunda ödevini iyi yapıyor. Kişisel olarak, her yıl hangi rengin seçildiğini bilmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Sanat yönetmenleri, tasarımcılar veya ticari müşteriler, yılın renginden her zaman etkilenmişlerdir. Bu duyuru pek çok kişiyi heyecanlandırdı ve yeni tonları gelecek pazarlama materyallerine nasıl yerleştireceklerini bekleyip göreceğiz.

Peki siz 2021 yılının renklerini beğendiniz mi?

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir