ProRaw Apple iOS 14.3 Sürümüyle Kullanımda

yayınlanan: Uncategorized | 0

Apple, yeni ProRAW modunun geliştirilmesiyle fotografik yönü iyileştirmek istedi. Bu nedenle Apple‘ın ProRaw’ı resmi olarak yayınlanmasının muhtemelen çok uzun sürmeyeceğini düşündüm. Yalnızca bir kaç hafta önce beta sürümü ortaya çıktı ve Adobe bunu Lightroom‘un yeni sürümünde zaten desteklediğini gördük. Bu nedenle her an kullanıma sunulması bekleniyordu. Apple iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’a ProRaw desteği sağlayan iOS 14.3’ü piyasaya sürdü.

Bu değişiklik gerçekte Apple‘ın standart iOS kamera uygulamasının artık raw dosyalarını da çekmenize izin vermesidir. iOS aslında bir süredir DNG raw dosyalarını kullanıyordu ancak 3. taraf uygulamalarıyla bu mümkün oluyordu. Şimdi yeni sürümle birlikte iPhone 12 pro ve Pro Max’te yerleşik olarak kullanmak mümkün.

ProRaw Apple’ın Deep Fusion ve Smart HDR teknolojisini bir araya getirir. Apple ProRaw bu noktada işe başlıyor ve çok çerçeveli resim işleme ve Deep Fusion, Smart HDR gibi hesaplamalı fotoğrafçılığın faydalarını raw’ın derinliği ve esnekliğiyle birleştiriyor. ProRaw yalnızca iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te kullanılabilir, ancak yine de 3. taraf kamera uygulamalarını kullanarak diğer tüm iPhone’larda ham DNG çekebilirsiniz.

Apple, işlevin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor:

“Bunu başarmak için, CPU, GPU, ISP ve sinir motorumuzda yaptığımız işlemin bileşenlerini alan ve bunları herhangi bir deklanşör gecikmesi olmadan yakalama sırasında hesaplanan yeni bir derin görüntü dosyasında birleştiren yeni bir boru hattı inşa ettik. Ve bunu, sezgisel kamera deneyimimizi korurken çeşitli sahnelere dinamik olarak uyarlayarak dört kameranın tümü için yapıyoruz.”

Daha önce gördüğümüz gibi, JPEG ve RAW arasında tamamen farklı iki dünya var. Ancak Apple, ProRAW aracılığıyla her iki modun da mükemmel bir şekilde birleşmesini sağlamayı başardı. Apple’ın sözleriyle “ortada erdem var” ve iPhone için bu yeni fotoğraf modu ile elde ettikleri şey bu.

Apple, yerel kamera uygulamasında bu seçeneği sınırlamak istemiyor. Bu nedenle API, geliştiricilere dışarıdan diğer uygulamalara entegre edilebilmesi için herkese açık olacak. Bu, herkesin izin verilen tüm kamera işlevlerinden yararlanma olasılığını garanti eder.

Yeni ProRAW özelliği varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir. Bu nedenle, iOS 14.3’e güncelledikten sonra, etkinleştirmek için Ayarlar> Kamera> Biçimler’e gidip ProRAW özelliğini açarak bunu kendiniz açmanız gerekir. Ardından, kamera uygulamanızı yüklediğinizde her zaman varsayılan olarak ham çekim yapmasını istiyorsanız, Ayarlar> Kamera> Ayarları Koru’yu seçmek gerekecektir.

Yorum, öneri ve sorularınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Yeni blog yazımda tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir